ANWCC STAGE RALLY CHAMPIONSHIP 2017
ROUND 28 - GLYN MEMORIAL STAGES
CAERNARVONSHIRE & ANGLESEY MC
25/26 NOVEMBER 2017


* after name indicates registered for ANWCC Stage Rally Championship


Ovl
Cls (Cls)
No Driver 17
Club
Co-Driver 21
Club
Car
c.c. - Cols - Reg'n
F
Penalties






1
1 (D)
1 Wil Owen *
Caerns & Anglesey
Paul Maund
Caerns & Anglesey
Ford Escort Mk2
2498 - Grey - PHF 346T

0:59:59






2
2 (D)
6 Roger Moran
Herefordshire
Ashley Trimble
Ford Escort Mk2
2500 - Grey - KHL 816P

1:00:58






3
1 (C)
8 Eric Roberts *
Caerns & Anglesey
Merfyn Williams *
Caerns & Anglesey, 116
Ford Escort Mk2
1998 - Red - BVM 864T

1:01:19






4
2 (C)
12 Chris Simmons
Ludlow Castle
Andy Moss
Ludlow Castle
Darrian T9 GTR
1998 - White, Blue - MGY 64L

1:01:29






5
1 (B)
10 Christopher Stanfield
Teifi Valley
Sarah Edwards *
Harlech
Peugeot 106 Maxi
1598 - White - J523 XNT

1:01:53






6
2 (B)
11 Emyr Owen *
Caerns & Anglesey
Eilir Williams
Bala
Peugeot 106 Rallye
1600 - Blue - R494 GVM

1:01:56






7
3 (D)
13 Terry Clarke
Whickham
Ronald Roughead
Whickham
Ford Escort Mk2
2500 - Blue, Orange - LNN 152P

1:02:05






8
3 (C)
16 Mark Smith *
Owen
Jez Rogers
Ludlow Castle
Ford Escort RS Mk2
1996 - Blue - YFA 836S

1:02:06






9
4 (C)
28 Ryan Fagan *
Jordan Joines *
Wallasey
Ford Escort Mk2
1999 - White - JAP 860V

1:03:03






10
1 (A)
18 Gethin Jones *
Harlech
Tomos Williams *
Caerns & Anglesey
Vauxhall Nova
1389 - Blue - J354 GFR

0:6£:9






11
5 (C)
41 Pete Walton
Wigan
Nigel Perkins
Wigan
Ford Escort F2 Maxi Mk4
1998 - Grey - F2 KLT

1:03:23






12
3 (B)
23 Rhidian Daniels
Ammanford
Tomos Whittle
Ammanford
CitroŽn C1 Max
1598 - White - BJ56 WYS

1:03:29






13
6 (C)
4 Carl O'Grady
Port Talbot
Ellie Williams
Heads of the Valley
Nissan Sunny F2
1998 - White - N2 NME

1:03:48






14
7 (C)
24 Andrew Davies
Ammanford
Ian Taylor
Ammanford
Ford Escort RS
1998 - White - BDH 712T

1:03:52






15
4 (B)
33 SiŰn Jones
Caerns & Anglesey
Gethin Williams
Caerns & Anglesey
CitroŽn Saxo
1600 - White - S881 BJW

1:05:13






16
4 (D)
7 Terry Brown
Ammanford
Den Golding
Maesteg
Ford Escort Mk2
2400 - Red - YTG 188T

1:05:21






17
2 (A)
15 William Mains
Llandysul
Aled Edwards
Harlech
Vauxhall Nova
1398 - - J48 GMH

1:05:27






18
3 (A)
32 Dion M Rowlands *
Harlech
Kai D Alcock *
Harlech
Vauxhall Corsa
1385 - blue - V646 NMB

1:05:28






19
1 (H)
42 Stephen Ellison *
Warrington
Mark Carter *
Warrington
Ford Escort RS Mk2
1975 - White - TVX 896R

1:05:42






20
8 (C)
20 Phil Kendall
North Wales
Richard Wilkinson
North Wales
Vauxhall Nova
1998 - White - JBW 545Y

1:05:47






21
9 (C)
19 Richie Hughes *
Caerns & Anglesey
Martyn Quant *
Caerns & Anglesey
Ford Escort Mk3
1988 - White, Blue - A162 TEV

1:06:08






22
5 (D)
54 Ryan Simpson
Andrew Grattan
Subaru Impreza
1998T - White - K809 HDK

1:06:26






23
6 (D)
46 Andy Pemberton
Broughton & Bretton
Seyyan John
Subaru Impreza
1995T - White - M270 XYA

1:06:43






24
10 (C)
44 Shaun Hughes *
Ecurie Royal Oak
Kelly Hughes
Ecurie Royal Oak
Ford Escort
1993 - Red - UEA 838R

1:07:27






25
11 (C)
26 Chris Berry
Caerns & Anglesey
Heather Merrison
Clwyd Vale
Ford Escort Mk2
1998 - Orange - YCA 811K

1:07:41






26
4 (A)
40 Chris Row *
Knutsford
Dan Jones
Warrington
MG ZR
1400 - Green - M16 JAA

1:09:07






27
5 (D)
37 Ian Cooper
Christopher Boulstridge
MG ZR
1598 - White - KX04 GYS

1:09:33






28
5 (A)
30 Calvin Woods
Wigan
Connor Aspey
Wigan
Volkswagen Lupo
1390 - Silver - PJ02 UOW

1:10:01






29
12 (C)
56 Keith Davies
Bala
Stephen Cooper
Cheltenham
Ford Focus
1998 - White - Y389 UGE

1:10:03






30
7 (D)
58 Martin Beech
Ecurie Royal Oak
Jessica Beech
Ecurie Royal Oak
Mazda RX7
1400R - Yellow - C621 GRJ

1:10:44






31
6 (A)
57 Toby Marshall
Knutsford
Paul Sheard
Ecurie Royal Oak
Nissan Micra
1300 - White - L666 JCM

1:10:46






32
6 (B)
47 Graham Marshall
Mid-Derbyshire
Mark Dewey
Mid-Derbyshire
Ford Fiesta
1597 - Blue - F757 KVO

1:11:27






33
1 (E)
35 Jason Hodge
Amman
Alan Hinton
Amman
Ford Escort Mk2
1998 - Blue - WEJ 781V

1:11:29






34
7 (A)
31 Gethin Sharp
Harlech
Lewis Griffiths *
Toyota Yaris
1347 - White - BJ51 YJL

1:13:42






35
13 (C)
29 John Jones
Caerns & Anglesey
Chloe Thomas *
Caerns & Anglesey
Ford Escort Mk2
2000 - Silver - FTH 925W

1:13:45






36
1 (A)
39 Robert Kennedy *
F1000, Blackpool S Shore
Catrin Jones *
Clwyd Vale
Nissan Micra
998 - White - R271 BNT

1:13:56






37
2 (F)
63 Tony Bilham
Formula 1000
Gareth Hooper
Formulam 1000
Nissan Micra
998 - White - S516 MWN

1:15:06






38
3 (A)
61 Guto Parry
North Wales
Gethin W Parry
North Wales
Nissan Micra
998 - Silver - Y959 SFP

1:16:35






39
14 (C)
43 Angela Jones *
Liverpool
William Jarman *
Liverpool
Peugeot 205 GTi
1905 - Black, Green, etc - H343 POB

1:18:13






40
4 (A)
60 Jim McBain
Formula 1000
Danny Madden
Formula 1000
Nissan Micra
998 - Black, Orange - T147 TVK

1:20:28






41
2 (E)
52 Philip I Thomas
Caerns & Anglesey
William Lewis
Ford Escort Mk2
2000 - White - TEU 205S

1:20:58






42
5 (A)
25 Marcus Pagett
Maesteg
Robert Hunt
Carmarthen
Nissan Micra
1348 - Red, Yellow - NJ52 YRV

1:21:33






43
2 (H)
22 Paul A Robins
Carmarthen
Tudor Jenkins
Ammanford
Ford Escort RS Mk2
1998 - Red - EJT 39V

1:29:59






44
3 (E)
49 Arwel Cullen
Harlech
Daniel Jones
Welsh Border
Peugeot 205
1580 - Grey - D529 GHM

2:04:47






45
7 (B)
59 Steven Cawsey
116 CC
Ross Baigent
Wallasey
Peugeot 106
1587 - Red - R838 KRP

2:10:42






46
15 (C)
38 Trevor Groves *
Clwyd Vale
Lauren Groves *
Clwyd Vale
Porsche 924
1984 - Black, Red, Yellow - WTW 532S

2:32:19






NF
(D)
2 Robert Hughes *
Caerns & Ang, Pott's & N'castle
SiŰn Cunniff *
Caerns & Anglesey
Ford Focus
2500 - White - V56 DLP
DNS SS5
Diff






NF
(D)
3 Ian Kenvin
Pembrokeshire
Phil Williams
Pembrokeshire
Ford Escort Mk2
2500 - Yellow - MUM 895P
DNS
Stage 13






NF
(D)
5 Brandon Smith
Chris Sharpe-Simkiss *
Blackpool South Shore
Darrian T90 GT
2500 - White - Q723 PDE
DNS
Stage 13






NF
(D)
9 Colin Gemmell
East Ayrshire
Derek Keir
East Ayrshire
Ford Escort Mk2
2499 - Blue - EHS 266T
Retired
Stage 15






NF
(D)
14 Nathan Jones
Pembrokeshire
Tim Murphy
Pembrokeshire
Ford Escort Mk2
2500 - Black - POO 493R
DNS
Stage 13






NF
(B)
17 Dylan Thomas *
Caerns & Ang, North Wales
Lauren Hewitt
Wigan
Peugeot 106
1600 - Gold - P858 PVT
Rtd SS11+
Driveshaft






NF
(C)
21 Andrew Morris *
Welsh Border
Paul Richards *
Welsh Border
Ford Escort Mk2
2000 - Red - TCJ 59S
DNS
Stage 11






NF
(D)
27 Dave Cheshire
Chris Page
BMW 318Ti
2800 - Red - R842 ETM
Rtd SS12
Rolled






NF
(C)
34 Alwyn Haycock
North Wales
Jamie Wallis
Vauxhall Nova
1998 - Blue, Yellow - G421 GJC
DNS
Stage 4






NF
(C)
45 Rob Johnson
Warrington
Chris Johnson
Warrington
Renault Clio RS 182
1998 - Blue - KE54 UAU
Rtd SS3
Driveshaft






NF
(A)
48 Timothy Andrews
Manx
Peter Littlefield
Tavern, Bolton-le-Moors
Nissan Micra
1280 - Copper - CMN 387X
DNS
Stage 3






NF
(A)
53 Jonathan Davies
North Wales
Rich Jones
North Wales
Vauxhall Corsa
1398 - White - M559 WOW
Rtd SS2+
Gearbox






NF
(D)
55 Paul A Burns
Kirkby Lonsdale
Sarah-Jayne Burns
Kirkby Lonsdale
Subaru Impreza
1998T - White - M825 VWL
Rtd SS2+
Engine








JUNIORS
* after name indicates registered for ANWCC Stage Rally Championship

Ovl
Cls (Cls)
No Driver
Club
Co-Driver 5
Club
Car
c.c. - Cols - Reg'n
F
Penalties






1
1 (F)
103 Jude MacDonald
63 CC
Michael Cruickshank
Border Ecosse
äkoda Citigo
999 - Green - R27 UDE

1:11:00






2
2 (F)
101 Elliot Payne
Formula 1000
Dominic Adams *
Amman
CitroŽn C1
998 - Red - PE06 FOU

1:11:09






3
3 (F)
108 Ioan Lloyd
F1000, Llandysul, Teifi
Dai Roberts
Carmarthen
Peugeot 107
998 - White - WL06 NTK

1:12:53






4
4 (F)
105 Lewis Haining
Solway
George Myatt
Solway
Toyota Aygo
998 - Orange - PL06 LXY

1:12:54






5
5 (F)
114 Lwi P Edwards
Formula 1000
Keegan Rees
Port Talbot
Peugeot 107
998 - Yellow - NM07 MWV

1:13:02






6
6 (F)
113 Rob Cotton
Formula 1000, Clitheroe
Chris Williams
Kirkby Lonsdale
Nissan Micra
998 - Yellow, Blue - N662 EKU

1:13:28






7
7 (F)
115 Riley Banks
Formula 1000
Mike Jode
Formula 1000, Ross
Peugeot 107
998 - Green - FG07 VDZ

1:13:45






8
8 (F)
111 Andrew Blackwood
East Ayrshire
Gordon Winning
Scottish Sporting
CitroŽn C1
1000 - Red - GK56 POH

1:13:47






9
9 (F)
109 George Sheard
Formula 1000
Osian Owen *
Rhyl, Clwyd Vale
CitroŽn C1
998 - Black - FL63 OXH

1:14:00






10
10 (F)
116 Peter Beaton
Highland
Dean Ross
Highland
Peugeot 107
998 - Red - LEZ 5286

1:14:26






11
11 (F)
120 Max Hughes
Newtown
Chris Evans
Welsh Border
CitroŽn C1
998 - Red - DU07 KVR

1:14:29






12
12 (F)
106 Rob Wilson
Formula 1000
Martin Haggett *
Formula 1000
Nissan Micra
998 - Red - P581 FJC

1:14:30






13
13 (F)
121 Jonathan Davies
Formula 1000, Ammanford
Lee Taylor
Ammanford
Peugeot 107
998 - White - CK56 FSC

1:15:09






14
14 (F)
117 Oliver Hunter
East Ayrshire
Ian McRae
Scottish Sporting
Peugeot 107
1000 - White - BN06 OBG

1:15:13






15
15 (A)
112 Lewis Winder
East Ayrshire
Ellya Gold
Glenrothes
Nissan Micra
998 - Red - ACZ 9090

1:16:15






16
16 (F)
107 Edward Lewis
Formula 1000
Sam Bilham
Ford Fiesta
998 - Orange - ED13 LEW

1:17:33






17
17 (F)
119 Alice Paterson
South of Scotland
Ian Crosbie
South of Scotland
Peugeot 107
998 - Black, Green - SG60 NGO

1:19:52






18
18 (F)
118 Amy McCubbin
East Ayrshire
Robin Nicolson
äkoda Citigo
998 - Blue - MC08 AMY

1:24:32






19
19 (F)
110 Steven Jones
Formula 1000
Christopher Brierley
Formula 1000
CitroŽn C1
998 - Blue - MK61 TGY

2:07:32






NF
(F)
102 James Hall
Formula 1000, Witney
Simon Bradley
Formula 1000, Witney
CitroŽn C1
998 - White - JH51 TJH
Retired
Stage 14






NF
(F)
104 Johnnie Mackay
Stonehaven
Steven Hay
Glenrothes
Suzuki Alto
996 - White - EJ14 FSD
Unclassified
DNS SS1-8